Dryckeskanna, silver, barockstil, GAB, Stockholm 1927.
Invändig förgyllning. Cylinderformat stop på kulfötter, med lock och handtag, kulformat tumgrepp. Dekor i fornnordisk stil. I locket infälld medaljong med porträtt av kung Gustaf V. Höjd 17 cm. Vikt 608 gram.
Smärre slitage. Gravyr.
Vi har de högsta slutpriserna i Norden. Kontakta oss.