Tekanna samt stekfat, kompaniporslin, Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

Dekor i underglasyrblått av flodlandskap. Längd tekanna 20,5 cm. Längd stekfat 28 cm.

Stekfat med nagg, ifyllda nagg. Tekanna med stjärnspricka i botten, nagg.

Proveniens

Property of a private Swedish collector.

500
48
54
Utropspris
3 000 SEK
Acceptpriset är ej uppnått
Budhistorik (2 bud)
16 jan 0:54
500 SEK
10 jan 19:59
300 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13