Matta, semiantik Lahore, norra Indien, ca 220 x 159 cm

Omkring 1940. Med ett s.k. "Salting mönster". Benvit botten med jagande kattdjur, drakar och fåglar. Stor polykrom medaljong och hörnornament, med blom- och palmettranka samt fåglar och molnband. Bred ljus huvudbård med kartuscher, molnband och växtslingor.

Smärre slitage.

Jämför Sarre, Friedrich, "Vienna Book", Orientalische Teppiche, Wien, 1892-96, plansch 15.

Mattan är närmast identiskt med 1500-talets Lobanov-Rostowskys "Salting" matta publicerad först i "Wienboken", Orientalische Teppiche, Wien, 1892-96, plansch 15, som finns i Eremitagets samlingar i St Petersburg. Namnet "Salting" härrör från George Salting (1835-1909) som ägde mattorna med liknande mönster som idag finns på Victoria and Albert museet, Davids samling och Erimetagets förvar.

8 000
759
869
Utropspris
12 000 SEK
Acceptpriset är ej uppnått
Budhistorik (4 bud)
1 jan 17:55
8 000 SEK
1 jan 3:39
5 000 SEK
27 dec 2025 22:42
4 200 SEK
26 dec 2025 22:00
4 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71