Rund boett i förgylld metall, invändigt märkt “Gold plated 10 microns”. Framsida med landskapsmotiv under glas, figurscen med ryttare, fontän. Vit urtavla med arabiska siffror, signerad REUGE, märkt “17 jewels” samt “Swiss made”. Invändigt graverat “Reuge à Sainte-Croix” och numrerat 2227. Speldosafunktion (uppdrag med medföljande nyckel). Diameter: ca 57 mm. Tillbehör: etui märkt Reuge Music samt uppdragsnyckel.
Åldersrelaterat slitage. Urverket fungerar vid katalogiseringstidpunkten, Bukowskis garanterar inte att urverket kommer att fungera i framtiden. Observera att urverket inte har testats för tidsprecision och kan behöva servas på köparens bekostnad. Klockorna har öppnats för att undersöka urverket, därför ges inga garantier för att klockorna är vattenresistenta. Potentiella köpare bör inspektera varje klocka för att försäkra sig om dess skick. För mer information, vänligen läs våra Köpvillkor.