Kan inte nå servern

Tapio Wirkkala

(Finland, 1915-1985)
Tapio Wirkkala
(Finland, 1915-1985)

Skål, silver, TW 243, Kultakeskus Tavastehus 2007.

Hamrad yta. Silver .830. Diameter ca 22 cm, höjd 8,5 cm. Vikt ca 490 g. Stämplad DESIGN TAPIO WIRKKALA TW och KÄSITYÖ (handgjord).

Smärre anlöpningar och slitage. Helhetsintrycket är gott.

Formgivare

Det internationella genombrottet för finsk design på 1950-talet är till stor del Tapio Wirkkalas (1915–1985) förtjänst, en exceptionellt produktiv konstnär som behärskade nästan vilket material som helst och formgav både bruks- och unika föremål.

Tapio Wirkkalas mångsidighet baserades sig på stor skicklighet inom hantverk, vilket gjorde att han hade kunskapen att använda sig av många olika material. Wirkkala tog examen som finsnickare från Centralskolan för konstflit år 1936, och efter kriget började han få anseende som en pionjär inom glas- och silverkonst tack vare framgångar i olika designtävlingar. En av Wirkkalas viktigaste samarbetspartner inom tillverkningen av silverföremål var Kultakeskus, vars produktion han förnyade på 1950-talet. Under det tre decennier långa samarbetet med Kultakeskus formgav Wirkkala ett stort antal föremål, av vilka många var smidda för hand.

Tapio Wirkkala arbetade för flera företag med både serietillverkning och unika verk. Trots en mångfald av designuppdrag var vissa teman återkommande i hans produktion. En stor inspirationskälla för Wirkkalas verk var naturen i Lappland, där han bodde en stor del av året med sin familj. Den upptagna konstnären valde under inga omständigheter bort sina vistelser i Lappland, dit han regelbundet drog sig tillbaka för att undersöka och låta sig inspireras av naturen. Is- och snöformationer blev utgångspunkterna för många glasföremål medan båtar och blad inspirerade flera silverföremål, så som silverskålen TW9 som tillverkades av Kultakeskus som beställningsarbete.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
620
E
U
R
6 535
S
E
K
710
USD
Utropspris
450 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (18 bud)
6
4 jan 20:37
620 EUR
2
A
4 jan 20:37
600 EUR
6
4 jan 20:37
590 EUR
2
3 jan 4:25
570 EUR
5
A
2 jan 22:34
550 EUR
2
2 jan 22:34
530 EUR
5
A
2 jan 22:33
510 EUR
2
2 jan 22:33
490 EUR
5
2 jan 21:54
470 EUR
2
A
2 jan 21:54
450 EUR
2
2 jan 16:47
280 EUR
4
1 jan 17:02
260 EUR
2
1 jan 10:46
240 EUR
3
31 dec 2025 12:22
220 EUR
2
A
31 dec 2025 12:22
200 EUR
3
31 dec 2025 12:22
190 EUR
2
29 dec 2025 19:02
180 EUR
1
29 dec 2025 15:24
30 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Siri Niemistö
Helsingfors
Siri Niemistö
Värderare
+358 50 911 0923

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+358-9-668 91 10

Kundservice