Kontrollör Simon Groth. Otydlig tillverkarstämpel, en med otydlig årsstämpel, den andra med årsstämpel 1873. Gräddkanna invändigt förgylld. Graverad dekor av antikiserande figurscener. På tre tassfötter. Höjd 10-11 cm. Vikt tillsammans 327 gram.
Bucklor. Gräddkanna med bristningar på fötter.