Stämplad EA.Roine. Rektangulär med kejda, spännet med cabochonslipad sten, dekor av ros i relief, förgyllt monogram samt "1 pris, Helsingfors Roddklubb, Gunnar". Fackinredning. 17,5 x 7,5 x 2 cm. Totalvikt 295 gram.
Smärre slitage och bucklor. Invändig lukt.