Fanerad med bl a mahogny. Med marmorskiva, beslag i mässing och svängd front. Intarisadekor av blomsterurnor, musikinstrument, bårder och rosett. Lådor med knoppar och dragringar, i sidan skåpsdörrar. Raka nedåt avsmalnande ben. Bredd 78, djup 38, höjd 87 cm.
Fanerskador och -lagningar, torrsprickor, nagg, lösa beslag. Nyckel finns.