Arabia

(Finland)
Arabia
(Finland)

Muminmuggar, tallrikar samt kanna, 7 delar, porslin, Finland.

Mumintallrik och mugg/kopp (barnservis) "Midsummer Madness",
2001-2003. Mugg höjd 7 cm, tallrik diameter 18 cm.

Mumintallrik och mugg/kopp (barnservis) "Eväsretkellä"/ "Picnic", 1990-1994. Mugg höjd 7 cm, tallrik diameter 18 cm.

Såskanna "Eftermiddag i salongen", höjd 7,5 cm.

Muggar, 2 st, "Moomins Day" 2021, höjd 8 cm, med kartonger.

Smärre bruksslitage. Delar i kartong i nyskick.

Formgivare

Arabia är en keramisk fabrik i Helsingfors som startades 1874. Till en början ett dotterföretag till den keramiska tillverkaren Rörstrand, men blev 1947 en del av Wärtsilä-koncernen och tillhör idag finska Iittalagruppen. Under 1930-talet ansågs Arabia vara Europas största porslinsfabrik med över 1 500 arbetare. Från omkring år 1900 har Arabia använt sig av konstnärliga medarbetare och sedan 1932 obundna av kommersiella hänsynstaganden. Bland några kan nämnas Tyra Lundgren, Friedl Holzer-Kjellberg, Rut Bryk, Aune Siimes, Toini Muona, Kaj Franck, Birger Kaipiainen och under senare år kan nämnas Kati Tuominen och Gunvor Olin-Grönqvist.

600
57
65
Utropspris
3 000 SEK
Acceptpriset är ej uppnått
Budhistorik (2 bud)
13 jan 21:39
600 SEK
13 jan 21:38
500 SEK
Lisa Mothander
Lisa Mothander
+46 (0)767 81 06 02

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13