Muminmuggar, tallrikar samt kanna, 7 delar, porslin, Finland.
Mumintallrik och mugg/kopp (barnservis) "Midsummer Madness",
2001-2003. Mugg höjd 7 cm, tallrik diameter 18 cm.
Mumintallrik och mugg/kopp (barnservis) "Eväsretkellä"/ "Picnic", 1990-1994. Mugg höjd 7 cm, tallrik diameter 18 cm.
Såskanna "Eftermiddag i salongen", höjd 7,5 cm.
Muggar, 2 st, "Moomins Day" 2021, höjd 8 cm, med kartonger.
Smärre bruksslitage. Delar i kartong i nyskick.
Arabia är en keramisk fabrik i Helsingfors som startades 1874. Till en början ett dotterföretag till den keramiska tillverkaren Rörstrand, men blev 1947 en del av Wärtsilä-koncernen och tillhör idag finska Iittalagruppen. Under 1930-talet ansågs Arabia vara Europas största porslinsfabrik med över 1 500 arbetare. Från omkring år 1900 har Arabia använt sig av konstnärliga medarbetare och sedan 1932 obundna av kommersiella hänsynstaganden. Bland några kan nämnas Tyra Lundgren, Friedl Holzer-Kjellberg, Rut Bryk, Aune Siimes, Toini Muona, Kaj Franck, Birger Kaipiainen och under senare år kan nämnas Kati Tuominen och Gunvor Olin-Grönqvist.