Böhmisk handslipad kristall, bär etikett. Bricka, diameter 40 cm. Total höjd inkl. skål ca 40 cm. Muggarnas höjd 7,5 cm.
Sleven saknas. Bruksslitage. Enstaka diskreta kantskador.