Salvador Dalí

(Spanien, 1904-1989)
Salvador Dalí
(Spanien, 1904-1989)

Skulptur, "Venus a la giraffe"

Signerad och numrerad 1482/1500 Gjutarstämplar för Venturi Arte, Bologna, Edition Euro Art, Wien. Höjd ca 56 cm

Obetydligt ytslitage.

Galerie Börjeson, Malmö

Konstnär

Salvador Dalí, föddes 1904 i Spanien och dog 1989. Han är en av 1900-talets mest populära konstnärer och en av våra mest uppmärksammade surrealister. Dalís tidiga måleri visar påverkan av kubism, Pittura Metafisica och nysaklighet. Han inspirerades till stor del även av klassiska mästare. 1927 kom Dalí till Paris och 1929 upptogs han i surrealistgruppen med André Bréton som ledare. Dalí var mycket påverkad av Freuds paranoisk-kritiska metod, som innebär att allt tolkas symboliskt.

Få personer har ett så säreget universum som Salvador Dali där en fantasirik mix av galenskap utförd med teknisk perfektion och exakthet regerar. Som konstnär var Dalí en sann renässansmänniska som verkade inom konst, film, litteratur, teater och mode. Alla dessa olika strängar och hans popularitet visar än idag att hans konst väckte och såg något som ingen annan kunde överföra från tanke till verk.

Auktionen avslutas
3 dagar 5 timmar
20 111
1 921
2 181
Utropspris
25 000 SEK
Lägg ditt maxbud. Ditt bud måste minst vara 21 111 SEK. Läs mer.
Budhistorik (10 bud)
9 jan 14:07
20 111 SEK
8 jan 18:59
19 611 SEK
8 jan 14:20
19 111 SEK
8 jan 14:16
18 000 SEK
7 jan 4:49
17 212 SEK
6 jan 19:56
15 000 SEK
6 jan 13:48
13 000 SEK
6 jan 10:05
10 711 SEK
6 jan 9:31
7 000 SEK
6 jan 7:51
5 211 SEK

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Patrik Ljungcrantz
Patrik Ljungcrantz
+46 (0)767 81 06 13

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13

Placering: Bukowskis Malmö