Stolar, 4 st, modell CH-29 "Savbukkestolen", Carl Hansen & söner, 1900-talets mitt.
Stolar av ek.Stoppad sits med tagel. Etikettmärkta: Design Hans J Wegner Made in Denmark Carl Hansen & Son Odense Denmark. Sitthöjd 43, bredd 52, höjd 82 cm.
Slitage. Skador. Fläckar.
Hans Jørgensen Wegner (1914–2007) var en dansk arkitekt och möbelformgivare, som nått stor framgång såväl i Danmark som internationellt. Han är framför allt känd för att ha formgivit över 500 olika stolar, däribland Wishbone Chair. ("Y-stolen"), som idag räknas som en designikon. Stolen är ett praktexempel på Wegners stilrena design, med sin ram i trä och snörade sits. Andra ikoniska stolar som Wegner formgivit är The Smiling Chair och Sawbuck Chair. I sin design förenade Wegner skönhet och funktion – och med en bakgrund som snickare utfördes allt i högsta snickarkvalitet. Kvalitet och ergonomi var viktiga ledord när han utformade sina möbler.
Under sin karriär samarbetade Wegner i flera betydande projekt med andra formgivare som Arne Jacobsen, Erik Møller och Børge Mogensen. Wegner var starkt delaktig i lanseringen av begreppen Danish Modern och Scandinavian Modern efter andra världskriget. Idag finns Wegners designklassiker i många skandinaviska hem, och de finns även representerade i de största museerna för design världen över.