Besticksservis, 112 delar, silver, "Svensk spets", olika tillverkare, 1900-talets första hälft, med schatull.

Bestående av
12 matgafflar (längd 21 cm)
12 matknivar med stålblad (26)
12 matskedar (21,5)
12 bordsgafflar (18,5)
12 bordsknivar med stålblad (22)
12 bordsskedar (18,5)
11 smörgåsgafflar (14,5)
12 smörgåsknivar (16,5)
11 teskedar (14)
5 smörknivar
Slev.
Vikt exklusive knivar med stålblad 3440 gram.
12 fiskknivar och 12 fiskgafflar i nysilver medföljer.
I schatull fanerat med ek. Bredd 60, djup 46, höjd 40 cm.

Schatullet skadat.

Auktionen avslutas
6 dagar 19 timmar
20 000
1 938
2 217
Utropspris
40 000 SEK
Acceptpriset är ej uppnått
Lägg ditt maxbud. Ditt bud måste minst vara 21 000 SEK. Läs mer.
Budhistorik (1 bud)
26 jan 20:19
20 000 SEK

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Claes Andersson
Claes Andersson
+46 (0) 704 248 703

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13

Placering: Västberga Allé 3, Hägersten - C1