Kan inte nå servern

Alvar Aalto

(Finland, 1898-1976)
Alvar Aalto
(Finland, 1898-1976)

Golvlampa modell A809, Valaisinpaja 1900-talets slut.

Tre kupor med vitmålade lameller i metall. Delar i mässing, skaft och fotplatta läderbeklädda. Bär etikett. Höjd ca 169 cm.

Åldersrelaterat slitage. Skärmen är sned. Repor och märken på skaftens läderklädsel. Ej funktionstestad.

Formgivare

Alvar Aalto är en av Finlands mest framstående arkitekter och formgivare och en av Skandinaviens största förespråkare inom modern arkitektur och design. Flera av de möbler och vaser som han formgivit räknas idag som ikoniska designklassiker, däribland Savoy-vaserna, Bikupan-lampan och Fåtölj, modell ’31’. Alvar Aalto var en stor ambassadör för finsk design i en tid då finländarna tänkte på hur de skulle presentera sig för resten av världen. Han gav lika mycket tyngd på form och funktion, och lät sig inspireras av det finska landskapet. Aalto är en av de viktigaste företrädarna för den moderna arkitekturen och skapade en egen arkitekturriktning, vars estetiska effekt grundar sig på en noggrann planering av byggnaderna i förhållande till miljön, en människonära dimensionering och god känsla för material. Bland hans mest kända byggnader är Villa Mairea och Finlandiahuset i Helsingfors. I Sverige finns tre byggnader av Aalto, Västmanland-Dala Nationshus i Uppsala, en utställningspaviljong i Hedemora samt ett kombinerat affärs- och bostadhus med en fasad i mörkblått kakel i Avesta.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
1 970
E
U
R
20 764
S
E
K
2 254
USD
Utropspris
1 200 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (31 bud)
10
6 jan 20:27
1 970 EUR
9
6 jan 20:27
1 920 EUR
10
6 jan 20:23
1 870 EUR
8
A
6 jan 20:23
1 820 EUR
10
6 jan 20:23
1 810 EUR
8
A
6 jan 16:26
1 760 EUR
2
6 jan 16:26
1 710 EUR
8
6 jan 13:49
1 650 EUR
9
A
6 jan 12:38
1 600 EUR
9
6 jan 12:06
1 450 EUR
8
A
6 jan 12:06
1 400 EUR
9
6 jan 12:06
1 400 EUR
8
5 jan 13:43
1 260 EUR
7
4 jan 22:30
1 210 EUR
6
A
4 jan 22:30
1 200 EUR
6
4 jan 21:04
1 160 EUR
2
4 jan 17:17
1 110 EUR
5
4 jan 16:34
1 060 EUR
2
4 jan 15:23
1 010 EUR
5
4 jan 11:52
990 EUR
2
3 jan 20:13
970 EUR
4
A
3 jan 20:12
950 EUR
2
3 jan 20:12
950 EUR
4
3 jan 17:06
920 EUR
3
A
3 jan 16:53
900 EUR
2
3 jan 16:53
900 EUR
3
A
3 jan 16:53
880 EUR
2
3 jan 16:53
860 EUR
3
2 jan 11:53
840 EUR
2
1 jan 18:14
820 EUR
1
1 jan 13:47
800 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Vad kostar transporten?

Paketering och försäkring

Alla objekt som skickas från Bukowskis är fullt försäkrade och omsorgsfullt packade för att skydda ditt unika föremål.

Hur bokar jag transport?

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

När levereras varan?

Din order kommer att iordningställas inom 2-5 dagar efter att transporten är bokad. Du kommer att få ett meddelande per mail, telefon eller sms när ditt objekt är på väg. Observera att leveransadress vid eventuell hemtransport måste vara densamma som du angett som din fakturaadress vid betalning med Klarna.

Kontakt
Siri Niemistö
Helsingfors
Siri Niemistö
Värderare
+358 50 911 0923

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+358-9-668 91 10

Kundservice