Kan inte nå servern

Alvar Aalto

(Finland, 1898-1976)
Alvar Aalto
(Finland, 1898-1976)

Golvlampa modell A809, Valaisinpaja 1900-talets slut.

Tre kupor med vitmålade lameller i metall. Delar i mässing, skaft och fotplatta läderbeklädda. Bär etikett. Höjd ca 169 cm.

Åldersrelaterat slitage. Skärmen är böjd. Märken på skaftet. Mindre färgförlust. Märken på mässingsdelarna. Ej funktionstestad.

Formgivare

Alvar Aalto är en av Finlands mest framstående arkitekter och formgivare och en av Skandinaviens största förespråkare inom modern arkitektur och design. Flera av de möbler och vaser som han formgivit räknas idag som ikoniska designklassiker, däribland Savoy-vaserna, Bikupan-lampan och Fåtölj, modell ’31’. Alvar Aalto var en stor ambassadör för finsk design i en tid då finländarna tänkte på hur de skulle presentera sig för resten av världen. Han gav lika mycket tyngd på form och funktion, och lät sig inspireras av det finska landskapet. Aalto är en av de viktigaste företrädarna för den moderna arkitekturen och skapade en egen arkitekturriktning, vars estetiska effekt grundar sig på en noggrann planering av byggnaderna i förhållande till miljön, en människonära dimensionering och god känsla för material. Bland hans mest kända byggnader är Villa Mairea och Finlandiahuset i Helsingfors. I Sverige finns tre byggnader av Aalto, Västmanland-Dala Nationshus i Uppsala, en utställningspaviljong i Hedemora samt ett kombinerat affärs- och bostadhus med en fasad i mörkblått kakel i Avesta.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
1 450
E
U
R
15 138
S
E
K
1 640
USD
Utropspris
800 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (26 bud)
10
13 jan 18:40
1 450 EUR
6
A
13 jan 18:40
1 410 EUR
6
A
13 jan 18:33
1 400 EUR
10
13 jan 18:33
1 350 EUR
6
A
13 jan 18:33
1 300 EUR
10
13 jan 18:33
1 250 EUR
6
A
13 jan 17:50
1 200 EUR
9
13 jan 17:50
1 150 EUR
6
A
13 jan 17:49
1 100 EUR
9
13 jan 17:49
1 050 EUR
6
A
13 jan 17:49
1 000 EUR
9
13 jan 17:49
980 EUR
6
A
9 jan 15:41
960 EUR
8
9 jan 15:41
940 EUR
6
8 jan 13:45
920 EUR
7
8 jan 12:19
900 EUR
6
A
8 jan 12:19
820 EUR
7
8 jan 12:19
800 EUR
6
7 jan 13:46
680 EUR
5
7 jan 10:11
660 EUR
3
A
7 jan 10:11
644 EUR
3
A
7 jan 7:01
640 EUR
4
7 jan 7:01
620 EUR
3
7 jan 5:15
600 EUR
2
6 jan 20:31
120 EUR
1
6 jan 14:51
100 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Siri Niemistö
Helsingfors
Siri Niemistö
Värderare
+358 50 911 0923

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–12
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 10–13
+358-9-668 91 10

Kundservice