Kaffekanna, silver, KG Markströms Guldsmeds AB, Uppsala, 1931.
Bukigt liv, delvis godronnerad, handtag av svärtat trä. Lock med stiliserad lockknopp i form av pinjekotte, på fyra avslutande tassfötter. Höjd 23,5 cm. Vikt inklusive trähandtag ca 624 g.
Slitage. Repor. Datumgravyr undertill.
Vi har de högsta slutpriserna i Norden. Kontakta oss.