K Anderson, dryckeskanna, silver, barockstil, Stockholm 1931

Ett invändigt förgyllt stop, cylinderformat med kulformat tumgrepp, hänkel, samt på tre kulfötter. Graverat text på livet "Till Edvard Derkert från kamrater i Sveriges Handelsresandeförening Överstyrelse 21/9 1933". Medalj med Gustaf V på lockets ovansida. Höjd 19 cm, vikt 827 gram.

Smärre slitage. Sprint saknas i gångjärnet, locket således löst.

Auktionen avslutas
4 dagar 17 timmar
8 200
783
889
Utropspris
7 000 SEK
Lägg ditt maxbud. Ditt bud måste minst vara 8 400 SEK. Läs mer.
Budhistorik (3 bud)
13 jan 21:47
8 200 SEK
13 jan 21:47
8 000 SEK
13 jan 15:45
5 000 SEK

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Lisa Mothander
Lisa Mothander
+46 (0)767 81 06 02

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13

Placering: Västberga Allé 3, Hägersten - V31