Ett invändigt förgyllt stop, cylinderformat med kulformat tumgrepp, hänkel, samt på tre kulfötter. Graverat text på livet "Till Edvard Derkert från kamrater i Sveriges Handelsresandeförening Överstyrelse 21/9 1933". Medalj med Gustaf V på lockets ovansida. Höjd 19 cm, vikt 827 gram.
Smärre slitage. Sprint saknas i gångjärnet, locket således löst.