Kan inte nå servern
1688356

Oiva Toikka

(Finland, 1931-2019)
Oiva Toikka
(Finland, 1931-2019)

Fågel, "Labbe", Nuutajärvi Notsjö, Finland.

Delvis frostat glas. Signerad Oiva Toikka Nuutajärvi Notsjö 101B/3000. Längd 28 cm.

Formgivare

Oiva Toikka (1931-2019) är en av 1900-talets största finska keramiker och glaskonstnärer. Toikka, som började sin konstnärliga bana som keramiker, var från 1963 konstnärlig ledare för Notsjö Glasbruk. Toikka förknippas dock idag främst med Iittala, inte minst för den välkända produktionen av "glasfåglar". Framgångarna har också varit stora inom andra konstnärliga områden, Toikka har exempelvis anlitats som kostymtecknare för flertalet teater- och operauppsättningar, varav produktioner hos Finlands Nationalopera bör nämnas.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
2 300
S
E
K
220
E
U
R
249
USD
Utropspris
2 500 SEK
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (5 bud)
3
15 jan 18:45
2 300 SEK
1
A
15 jan 18:45
2 100 SEK
1
A
15 jan 18:42
2 050 SEK
2
15 jan 18:42
1 950 SEK
1
15 jan 18:40
1 800 SEK
Alla tider är i CET
Omfattas av följerätt

Enligt lag betalar köparen en konstnärsavgift för detta konstverk. Avgiften är som högst 5%. Ju högre försäljningspris desto lägre procentsats. För mer information kring denna lag:

I Sverige: BUS
I Finland: Kuvasto och följerätt och Kuvasto

Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Anna Wessman
Stockholm
Anna Wessman
Värderare
+46 (0)708 10 86 14

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–12
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 10–13
+358-9-668 91 10

Kundservice