Kan inte nå servern

Carl Malmsten

(Sverige, 1888-1972)
Carl Malmsten
(Sverige, 1888-1972)

Carl Malmsten, skänk, "Talavid", Waggeryds möbelfabrik AB, 1900-talets andra hälft.

Grålackerad. Två lådor samt skåp med hyllplan. Brännmärkt. Bredd 92, djup 41, höjd 95 cm.

Smärre slitage. Märken. Nyckel finns.

Formgivare

Carl Malmsten är en av Sveriges mest kända möbelformgivare. Han står bakom flera moderna designklassiker som pinnstolen ”Lilla Åland”, fåtöljen ”Farmor”, soffan ”Samsas”, skåpet ”Herrgården” och möbelserien ”Vardag”.
Både ”Lilla Åland” och ”Vardag” anammade dåtidens ideal om ”vackrare vardagsvara” när de introducerades under 1940-talet. Med sin nätta form och sparsmakade design blev de snabbt tidlösa inredningsdetaljer som vi ser i många hem än idag. Under början av sin karriär gjorde Malmsten praktik på olika snickeriverkstäder och studerade möbler på Nordiska museet och Skansen. Sitt stora genombrott fick han 1916 då han fick uppdraget att formge en del av inredningen i Stockholms Stadshus. Malmsten samarbetade med flera arkitekter, som Ragnar Östberg, Ivar Tengbom och Ferdinand Boberg och genomförde arbeten för både Stockholms konserthus och Ulriksdals slott. Han deltog i den idag klassiska hemutställningen på Liljevalchs 1917 där begreppet ”Vackrare vardagsvara” myntades.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
5 600
S
E
K
531
E
U
R
608
USD
Utropspris
2 500 SEK
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (29 bud)
9
6 jan 18:37
5 600 SEK
6
A
6 jan 18:37
5 400 SEK
9
6 jan 18:37
5 300 SEK
6
6 jan 18:37
5 100 SEK
10
6 jan 18:34
4 900 SEK
9
6 jan 18:33
4 700 SEK
10
6 jan 18:33
4 500 SEK
9
6 jan 18:31
4 300 SEK
3
6 jan 18:29
4 100 SEK
10
6 jan 18:28
3 900 SEK
9
6 jan 18:26
3 700 SEK
3
A
6 jan 16:32
3 500 SEK
8
6 jan 16:32
3 350 SEK
3
6 jan 16:16
3 150 SEK
7
A
6 jan 16:15
2 950 SEK
3
6 jan 16:15
2 800 SEK
7
A
6 jan 15:56
2 600 SEK
3
6 jan 15:56
2 400 SEK
7
6 jan 15:44
2 200 SEK
3
5 jan 18:38
2 000 SEK
6
A
5 jan 18:38
1 900 SEK
6
5 jan 12:32
1 800 SEK
5
5 jan 12:22
1 400 SEK
6
5 jan 11:53
1 300 SEK
5
4 jan 8:21
1 200 SEK
4
3 jan 18:38
1 000 SEK
3
3 jan 17:40
800 SEK
2
2 jan 22:25
600 SEK
1
2 jan 7:59
500 SEK
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Anna Wessman
Stockholm
Anna Wessman
Värderare
+46 (0)708 10 86 14

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+358-9-668 91 10

Kundservice