Sockerskål, gräddsnäcka och saltkar, sterlingsilver, England 1906-1912.

Sockerskål, bredd 18 cm, höjd 9,5 cm
Gräddsnäcka, längd 13 cm, höjd 8,3 cm
Stämplade F i triangel, Birmingham 1911 och 1912
Saltkar, bredd 7,5 cm, höjd 3,7 cm, sliten tillverkarstämpel, Sheffield 1906.
Totalvikt ca 465 g.

Saltkaret med gåvogravering daterad julen 1940 undertill. Smärre åldersrelaterat slitage.

Utropspris
500 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist konst, design och konsthantverk, filialchef Helsingfors
+358 (0)50 340 5492

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13