Sockerskål, gräddsnäcka och saltkar, sterlingsilver, England 1906-1912.

Sockerskål, bredd 18 cm, höjd 9,5 cm
Gräddsnäcka, längd 13 cm, höjd 8,3 cm
Stämplade F i triangel, Birmingham 1911 och 1912
Saltkar, bredd 7,5 cm, höjd 3,7 cm, sliten tillverkarstämpel, Sheffield 1906.
Totalvikt ca 465 g.

Saltkaret med gåvogravering daterad julen 1940 undertill. Smärre åldersrelaterat slitage.

Klubbat pris
520
5 481
595
Utropspris
500 EUR
Budhistorik (12 bud)
2 jan 16:53
520 EUR
2 jan 7:06
500 EUR
2 jan 7:06
480 EUR
1 jan 15:28
470 EUR
1 jan 15:27
450 EUR
1 jan 15:27
450 EUR
1 jan 13:24
385 EUR
1 jan 13:24
365 EUR
1 jan 2:24
340 EUR
1 jan 0:30
320 EUR
27 dec 2025 7:28
300 EUR
27 dec 2025 0:52
30 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist konst, design och konsthantverk, filialchef Helsingfors
+358 (0)50 340 5492