Sockerskål, bredd 18 cm, höjd 9,5 cm
Gräddsnäcka, längd 13 cm, höjd 8,3 cm
Stämplade F i triangel, Birmingham 1911 och 1912
Saltkar, bredd 7,5 cm, höjd 3,7 cm, sliten tillverkarstämpel, Sheffield 1906.
Totalvikt ca 465 g.
Saltkaret med gåvogravering daterad julen 1940 undertill. Smärre åldersrelaterat slitage.