Kanna och skål, sterlingsilver, Sheffield 1900 och London 1846.

Kannan med trähänkel av George Wish, höjd 20,5 cm.
Skålen av Charles Thomas Fox & George Fox, invändigt förgylld, på tre fötter, diameter 11 cm, höjd 5 cm. Totalvikt ca 399 g.

Smärre slitage.

Utropspris
300 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist konst, design och konsthantverk, filialchef Helsingfors
+358 (0)50 340 5492

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13