Tallrikar, åtta stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-96).

Matchat set, snarlika dekor i underglasyrblått med motiv av flodlandskap. Diameter omkring 23 cm.

Sprickor, nagg.

Proveniens

Property of a private Swedish collector.

Klubbat pris
3 000
287
325
Utropspris
4 000 SEK
Budhistorik (5 bud)
16 jan 15:20
3 000 SEK
16 jan 15:20
2 500 SEK
16 jan 12:11
2 080 SEK
14 jan 21:12
1 600 SEK
10 jan 20:30
500 SEK