Taklampa, modell KI a -822, Stockmann Orno 1950-tal.
Målad plåt med underliggande parabelreflektor, metallgaller. Två lysrör. Bär tillverkarens plakett. Längd 126 cm. Bredd 31 cm. Höjd ca 20 cm.
Åldersrelaterat slitage. Märken. Färgbortfall. Ej funktionstestad. Takkoppens skruv saknas.