Fåtöljer, ett par 'TV -Lukki' tillverkare Lukkiseppä / Merva 1960-tal.
Stomme i stålrör, textil klädsel. Bredd 59 cm, sitthöjd ca 38 cm, totalhöjd 75 cm.
Sätet med ett senare tyg ovanpå den ursprungliga klädseln. Åldersrelaterat slitage. Märken.