Kan inte nå servern

Alvar Aalto

(Finland, 1898-1976)
Alvar Aalto
(Finland, 1898-1976)

Matbord, modell H92, Artek

Utdragbart bord. Holkben HL2. Tilläggsskivorna kan förvaras under bordsskivan. Längd 130 cm, bredd 90 cm, höjd 73 cm. 2 st, à 49,5 cm tilläggsskivor medföljer. Totallängd utdraget ca 230 cm.

Åldersrelaterat slitage. Smärre märken.

Formgivare

Alvar Aalto är en av Finlands mest framstående arkitekter och formgivare och en av Skandinaviens största förespråkare inom modern arkitektur och design. Flera av de möbler och vaser som han formgivit räknas idag som ikoniska designklassiker, däribland Savoy-vaserna, Bikupan-lampan och Fåtölj, modell ’31’. Alvar Aalto var en stor ambassadör för finsk design i en tid då finländarna tänkte på hur de skulle presentera sig för resten av världen. Han gav lika mycket tyngd på form och funktion, och lät sig inspireras av det finska landskapet. Aalto är en av de viktigaste företrädarna för den moderna arkitekturen och skapade en egen arkitekturriktning, vars estetiska effekt grundar sig på en noggrann planering av byggnaderna i förhållande till miljön, en människonära dimensionering och god känsla för material. Bland hans mest kända byggnader är Villa Mairea och Finlandiahuset i Helsingfors. I Sverige finns tre byggnader av Aalto, Västmanland-Dala Nationshus i Uppsala, en utställningspaviljong i Hedemora samt ett kombinerat affärs- och bostadhus med en fasad i mörkblått kakel i Avesta.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
1 470
E
U
R
15 391
S
E
K
1 669
USD
Utropspris
700 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (36 bud)
5
12 jan 15:51
1 470 EUR
7
12 jan 15:51
1 420 EUR
5
A
12 jan 15:51
1 400 EUR
5
12 jan 15:50
1 300 EUR
6
12 jan 15:42
1 250 EUR
5
A
12 jan 15:39
1 200 EUR
6
12 jan 15:39
1 150 EUR
5
12 jan 15:06
1 100 EUR
6
11 jan 20:02
1 050 EUR
5
A
11 jan 18:59
1 000 EUR
4
11 jan 18:59
980 EUR
5
A
11 jan 18:59
960 EUR
4
11 jan 18:59
940 EUR
5
A
11 jan 18:58
920 EUR
4
11 jan 18:58
900 EUR
5
A
11 jan 18:58
880 EUR
4
11 jan 18:58
860 EUR
5
11 jan 18:47
840 EUR
4
11 jan 18:38
820 EUR
5
A
11 jan 18:38
800 EUR
4
11 jan 18:38
780 EUR
5
11 jan 18:23
760 EUR
4
11 jan 17:24
740 EUR
5
11 jan 16:50
720 EUR
4
A
11 jan 16:42
700 EUR
5
11 jan 16:42
700 EUR
4
11 jan 16:05
620 EUR
5
A
11 jan 16:05
600 EUR
4
11 jan 16:05
600 EUR
5
11 jan 16:01
570 EUR
4
A
11 jan 16:01
550 EUR
5
11 jan 16:01
540 EUR
4
10 jan 13:00
520 EUR
3
9 jan 9:43
500 EUR
2
8 jan 22:48
200 EUR
1
8 jan 12:58
100 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Eino Ailoranta
Helsingfors
Eino Ailoranta
Assisterande värderare
+358 (0)50 4764775

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–12
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 10–13
+358-9-668 91 10

Kundservice