Bägare, silver, sannol. Indien, finska kontrollstämplar Helsingfors 1969.

Driven och ciselerad dekor med geometriska figurer och bladverk. Kartuscher med figurer. Höjd 11,5 cm, mynningens diameter 7,7 cm. Vikt 213 g.

Smärre slitage.

Utropspris
300 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist konst, design och konsthantverk, filialchef Helsingfors
+358 (0)50 340 5492

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13