Nyrokoko. Bestående av kaffekanna, tekanna, sockerskål samt gräddkanna. Delvis invändigt förgyllda. Dekor i rokokostil i relief. Kaffekannan Barnett, övriga delar Craddock.
Höjd 12-23 cm. Vikt tillsammans 2567 gram.
Bucklor, bristningar, slitage. Kaffekannans och tekannans hänklar medföljer löst.