Porslin. Bojan med dekor av flodlandskap i underglasyrblått. Höjd 16 cm. Terrin med lock med dekor av landskap i underglasyrblått. Längd 35 cm. Uppläggningsfat med dekor av blommor i underglasyrblått. Längd 29 cm. Ett par tallrikar med dekor av trädgårdslandskap i underglasyrblått. Diameter 21,5 cm. Ett par assietter med blomsterdekor i underglasyrblått. Diameter 16 cm. Två tallrikar med blomsterdekor i emaljfärger. Diameter 23-23,5 cm.
Slitage, nagg, glasyrmistor, tillverkningsdefekter. Terrin och lock ej ursprungligen sammanhörande. En assiett med sprickor.