Kan inte nå servern
Temaauktioner online
Selected Modern Silver F764
Auktion:
Selected Fashion – A Private Collection F771
Auktion:
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Auktion:
Selected Jewellery – Valentine F766
Auktion:
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Auktion:
Kitchen Stories E1284
Auktion:
Modern Design, Timeless Weave E1292
Auktion:
A Token of Love E1285
Auktion:
Liveauktioner
Contemporary Art & Design 670
Auktion: 21−22 april 2026
Important Timepieces 671
Auktion: 21 april 2026
Modern Art & Design 672
Auktion: 20−21 maj 2026
Important Spring Sale 673
Auktion: 10−12 juni 2026

Poul Kjaerholm

(Danmark, 1929-1980)
Poul Kjaerholm
(Danmark, 1929-1980)

Fåtöljer, ett par "PK22", för Fritz Hansen, Danmark 1997

Stomme av borstat stål, sits och rygg klädda med rödbrunt läder, etikettmärkt samt märkt i godset, sitthöjd ca 36 cm.

Bruksslitage, nötning, repor, märken.

Formgivare

Poul Kjærholm var en dansk möbelformgivare. Han utbildade sig till snickare i Hjörring 1949 och på Kunsthåndværkerskolen i Köpenhamn och var även professor på Kunstakademiets Møbelskole. Kjærholms formspråk är minimalistiskt och han använde sig gärna av stål, glas och läder i sina konstruktioner. De mest prestigefyllda höjdpunkterna i Kjærholms karriär var hans mottagande av Lunning-priset 1958 för fåtöljen”PK-22” som är en av hans mest välkända modeller. Kjærholms stilrena och eleganta möbler har idag blivit klassiker.

Läs mer
Auktionen avslutas
6 dagar 16 timmar
Aktuellt bud
5 000
S
E
K
485
E
U
R
554
USD
Utropspris
35 000 SEK
Acceptpriset är ej uppnått
SEK
Lägg ditt maxbud. Ditt bud måste minst vara 5 200 SEK. Läs mer.
Budhistorik (1 bud)
1
28 jan 22:00
5 000 SEK
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Vad kostar transporten?

Paketering och försäkring

Alla objekt som skickas från Bukowskis är fullt försäkrade och omsorgsfullt packade för att skydda ditt unika föremål.

Hur bokar jag transport?

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

När levereras varan?

Din order kommer att iordningställas inom 2-5 dagar efter att transporten är bokad. Du kommer att få ett meddelande per mail, telefon eller sms när ditt objekt är på väg. Observera att leveransadress vid eventuell hemtransport måste vara densamma som du angett som din fakturaadress vid betalning med Klarna.

Placering: Västberga Allé 3, Hägersten - H91