Två vaser av Berndt Friberg, den större äggformad med liten rund öppning upptill, dekorerad med blågrön harpälsglasyr. Signerad Friberg med studiohanden Studio. Höjd 7,5 cm. Den mindre med rund form och smal, kort hals med utställd mynning. Dekorerad med grågrön harpälsglasyr. Signerad Friberg med studiohanden. Höjd 5,5 cm.
Krus av Carl-Harry Stålhane, rundad form med uppåt avsmalnande mynning och rund hänkel. Dekorerad med spräcklig grågrön glasyr, signerad CHS R Sweden. Höjd 4,5 cm.
Mycket litet glasyrnagg vid insidan av krusets mynning (Stålhane).