Miniatyrer, tre stycken, stengods, Berndt Friberg och Carl-Harry Stålhane, Gustavsberg respektive Rörstrand.

Två vaser av Berndt Friberg, den större äggformad med liten rund öppning upptill, dekorerad med blågrön harpälsglasyr. Signerad Friberg med studiohanden Studio. Höjd 7,5 cm. Den mindre med rund form och smal, kort hals med utställd mynning. Dekorerad med grågrön harpälsglasyr. Signerad Friberg med studiohanden. Höjd 5,5 cm.
Krus av Carl-Harry Stålhane, rundad form med uppåt avsmalnande mynning och rund hänkel. Dekorerad med spräcklig grågrön glasyr, signerad CHS R Sweden. Höjd 4,5 cm.

Mycket litet glasyrnagg vid insidan av krusets mynning (Stålhane).

Auktionen avslutas
6 dagar 20 timmar
Inga bud
0
0
0
Utropspris
3 000 SEK
Acceptpriset är ej uppnått
Lägg ditt maxbud. Ditt bud måste minst vara 300 SEK. Läs mer.
Budhistorik (0 bud)

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Linn Andersson Bennich
Linn Andersson Bennich
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 75

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13

Placering: Västberga Allé 3, Hägersten - V13