Soffa, "Skrindan", OPE-möbler, 1900-talets andra hälft.
Svartlackerad stomme. Stoppade, klädda armlän. Lösa knapphäftad dynor klädda i textilen "Willow Boughs" från William Morris. Längd ca 139, sitthöjd 39, höjd 79 cm.
Obetydligt ytslitage. Enstaka märke. Renoverad.