Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285

Axel Annell

(Sverige, 1896-1983)
Axel Annell
(Sverige, 1896-1983)

Tillskriven, taklampor, ett par, 1900-talets andra hälft

Stomme av mässing, 12 ljuspunkter vardera, glaskupor av Tapio Wirkkala, "Airam", 2 st extra medföljer, diameter 70 cm, höjd 100 cm

Åldersrelaterat slitage. Ej funktionstestad. Märken. Repor. Slitage. Smutsig.

Auktionen avslutas
7 dagar 2 timmar
6 000
581
665
Utropspris
8 000 SEK
Lägg ditt maxbud. Ditt bud måste minst vara 6 200 SEK. Läs mer.
Budhistorik (1 bud)
28 jan 14:26
6 000 SEK

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Placering: Bukowskis Malmö