SKÅL PÅ FAT, glas, Edward Hald, Orrefors, 1929.

Konformad skål på fat med uppsvängt brätte. Graverad dekor av tre stiliserade skålar med blommor. Signerad of. H. 678. 29. W. Formgiven 1928.

Slitage.

Proveniens

Gunnar Hävermarks samling nr 674.

Utropspris
1 500 SEK