CHIFFONJÉ, empire, Danmark/Sydsverige. 1800-talets första hälft.

Mahognyfanér, raka sidor, 4 lådor, klaff med innanför liggande inredning av 10 mindre lådor, lucka och brevfack. Intarsiadekor av antikiserande kvinnogestalt, hund, fabeldjur. L 121, b 49-, h 138. Nyckel finns.

Slitage, skador på bla fanér, sprickor, buktande överdel.

Utropspris
4 000 SEK