Raka sidor, uppsvängt krön, pardörrar med innanför liggande inredning av två lådor och hyllor. Tre lådor i underdel, korta nedåt avsmalnande ben. Dekor av pilastrar och skurna kapitäl. Mönsterlagd fanér av bla valnöt, blindträ av ek. L 170, b 67, h 208. Nyckel finns.
Ställvis hårt slitage, sprickor, fanérskador, smärre lagningar, senare lås och beslag.