BORDSARMATUR/URNA, porslin, troligen Kangxi, Kina 1700-tal.

Balusterformad med dekor av landskap och hjortar samt fåglar. Monterad på träsockel. Totalhöjd 45.

Slitage, stora sprickor, borrad.

Utropspris
1 500 SEK