Mahogny med intarsia. Dekor av kolonetter. Urtavla i mässing. Krönande mässingsspira. H 230. Pendel och lod finns.
Slitage, repor, sprickor, fanérbortfall. Ett glas sprucket. Senare mässingsspira, dekordelar saknas. Delar av pendel saknas. Nyckel saknas.