Rysk konstnär 1800-tal

(Sverige)
Rysk konstnär 1800-tal
(Sverige)

IKON, Ryssland, 1800-TAL.

"Helgonframställning". Tempera på pannå 29 x 25,5 cm.

Smärre slitage längs kanterna samt smärre färgbortfall och slitage.

Enligt påskrift a tergo är ikonen utförd av Grigorij Alexandrwich Gujon under dennes vistelse hos furst Skovronskij som tillhörde kejsarinnan Elisabeths uppvaktning.

Utropspris
6 000 SEK