STRINGHYLLA, golvmodell. 1950/60-tal. Formgiven av Nisse Strinning för String Design AB, 1949.

4 gavlar H 215. 3 hyllplan D 30, L 78. 12 hyllplan D 20, L 78. En hylla etikettmärkt String Made in Sweden.

Slitage. Repor. Fanérskada på en hylla. Varierande träslag.

Utropspris
2 000 SEK