Madeleine Pyk – en samling F769

MATTA. Rölakan. Signerad AB MMF BN (AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). 292x184.

"Falurutan grön Folksam". Komponerad 1952.

Något slitage, fläckar. Långsidorna med smärre trampveck, något skadade kortsidor och fransar, många saknas.

Jämför Möller, Viggo Sten: En bok om Barbro Nilsson, Stockholm/Barcelona 1977, färgplanscher sid 68; Liljevalchs konsthalls katalog: Märta Måås-Fjetterström, Märta flyger igen, 90 år med Märta Måås-Fjetterström, färgplansch sid 153.

"Falurutan" vävdes första gången röd till matsalen i residenset i Falun.

Utropspris
6 000 SEK