Fanérad med mahogny. 3 lådor. Skiva i kalksten. Dekor i mässing. L 118, B 54, H 85,5. Nyckel finns.
Skivan med lagning. Dragring med skada. Fanérskador. List saknas. Låda med senare inredning. Hörnbeslagen saknas.