KARMSTOLAR, ett par, delvis barock, troligen central/sydeuropa 1600-tal.

Brunbetsat trä, rektangulär stoppad ryggbricka med skurna knoppar, plana armlän, stoppad sits, raka kopplade ben, skuren dekor. Klädsel troligen av vävd tapet och 1700-tal.

Slitage, sprickor, maskhål, smärre skador och kompletteringar. Klädseln med fläckar och hål.

Utropspris
8 000 SEK