Björk, böjträ, blå klädsel, stämplad "Aalto Design Made in Finland".
Slitage. Missfärgningar på klädseln.
Hugo Alvar Henrik Aalto, född 3 februari 1898 i Kuortane i Finland, död 11 maj 1976 i Helsingfors, finländsk arkitekt och formgivare.