SKULPTUR, glas, Kjell Engman, Kosta Boda, sign o numr.

Trappa upp till en kupa på tre ben, kupan har en dekor i gult och blått med en graverad pegasus, nummer 270881872, H 29. Sockel medföljer, H 5.

Litet nagg på kupans insida. Smärre repor i botten. Smärre slitage och repor på sockeln.

Kjell Engman har varit formgivare på Kosta Boda sedan 1978.

Utropspris
2 000 SEK