TALLRIKAR, 16 st, porslin. Berlin resp. Meissen, 1700/1800-tal.

Vitglaerade med målad blomsterdekor. 6 djupa samt 10 flata. Diam ca 23 cm. En märkt Pridvordnaja kontora.

Alla med nagg eller flisor. 7 st med sprickor.

Utropspris
5 000 SEK