GRÄDDKANNA, silver, empire, Bengt Fredrik Tellander, Jönköping, verksam 1805-1844. Ca 130 g.
Kaskformad med raka sidor och i nedkant spjäldekor, kulfötter. På livet medaljong med medusahuvud i relief. Uppsvängt handtag. Invändigt förgylld. H 10.
Mindre buckla, slitage. Ägarmärkning.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.