MATSALSBORD, senempire, 1800-talets andra kvartal.

Mahogny. Cirkelformad skiva. Kolonnformat ben med konkava sidor. Fyrpassfot med lejontassar. Skuren dekor. Sju st iläggsskivor. Diam 118 (total l 470), h 72.

Bruksslitage, blekt skiva med flammig lack, smärre märken samt repa.

Utropspris
10 000 SEK