Dekor av blommor och insekter i underglasyrblått. 2+2 djupa tallrikar, 2 mattallrikar, fat. Ett par ytterfoder, diam 14, h 14.
Slitage, nagg varav några större, smärre tillverkningsdefekter, ett ytterfoder med lagning.